Lake to Lake Results

Lake to Lake Results

Results of the 35th Annual Lake to Lake 10K Saturday morning at Lake Mirror, 247 finishers:

MALE

Top 5 Overall
1. Joe Simone, Lakeland, 36:17. 2. Pedro Meraz, Wesley Chapel, 36:21. 3. Dustin White, Lakeland, 38:22. 4. Pedro Flores, Mulberry, 38:48. 5. Duncan Lippincott, Lakeland, 38:51.
Top 3 Masters (40 and over)
1. Flores. 2. Sebastian Hernandez, Lakeland, 39:02. 3. Jose Almaraz, Plant City, 39:17.
Top 3 Grand Masters (60 and over)
1. Pat Monroe-Duprey, Winter Haven, 47:23. 2. Fred Wiechmann, Lakeland, 48:13. 3. Walt McGreevy, Lakeland, 48:53.
14 and under
Lippincott; Dylan Sadowsky, Lakeland, 47:13; Pedro Hernandez, Lakeland, 55:56; James Sorensen, Lakeland, 58:51; Greyson Locke, Lakeland, 1:10:05; Andrew Penny, Lakeland, 1:20:18.
15-19
White; Taylor Scruggs, Lakeland, 39:53; Rodney Cloud, Lakeland, 43:55; Tristan Rydzik, Lakeland, 44:33; Harrison Pincket, Lakeland, 48:46; Kendell Wilson, 51:50; Jacob Stricklin, Auburndale, 56:56; Tyler Fussell, Polk City, 57:15.
20-24
Nick Right, St. Petersburg, 48:12; Gavin Roache, Lakeland, 53:29; Alex Brooks, Winter Haven, 55:04; Brandon Coquyt, Auburndale, 55:28.
25-29
Brian Durden, Lakeland, 39:31; Anthony Guarini, 40:50; Alfredo Angeles, Lakeland, 43:15; Joshua Farrell, Lakeland, 56:38; David Bloomquist, Lakeland, 1:03:23.
30-34
Meraz; Brad DeNeve, Bartow, 42:14; Rob Rhinesmith, Valrico, 42:38; Keith Alam, Lakeland, 43:55; Ben Fairchild, Lakeland, 49:47; Neil Rine, Lakeland, 50:12; Tim Hutchins, Lakeland, 52:21; Brent Oravits, Lakeland, 53:08; Greg Chance, Davenport, 53:34; Eric Lamons, Mulberry, 57:33; Jason Livermore, Lakeland, 57:42; Justin Archibee, Winter Haven, 57:43; Brian Hanell, Lakeland, 59:38; Adam LeCompte, Elkton, Md., 1:03:00; Chad Thereau, Lakeland, 1:04:23; Luis Rivera, Lakeland, 1:05:11; Chadwick Bearden, Lakeland, 1:09:59.
35-39
Brent McKellar, Bradenton, 42:38; Kevin Fitzsimmons, Lakeland, 44:40; Tommy Hodges, Statesboro, Ga., 46:39; Javin Toy, Lakeland, 46:51; Paul Zicuis, Lakeland, 49:40; HL McConnell, Lakeland, 54:13; Gregory Wilkerson, Lakeland, 55:10; TK Christie, Plant City, 1:10:56.
40-44
S. Hernandez; James Duncan, 41:59; Mike Johnson, Lakeland, 42:04; Mike Alexander, Lakeland, 42:25; Mike Keown, Winter Haven, 44:01; Jeff Meeks, Lakeland, 46:53; Charles Peddycoart, Lakeland, 47:27; Stuart Dow, Lakeland, 51:41; Larry Fussell, Polk City, 53:12; Oscar Oropeza, Winter Haven, 53:35; Joseph Bennett, Lakeland, 54:13; Chuck Jorgenson, Lakeland, 55:29; Dirk Klapprett, Lakeland, 55:48; Jonathan Kirk, Lakeland, 58:07; Pat Ball, Lakeland, 59:35; Ken Wieck, Mulberry, 1:00:22; Ringo Breton, Lakeland, 1:00:23; Kent Culberson, Lakeland, 1:20:16.
45-49
Rod Crowley, Lakeland, 40:35; Chuck Roose, Wesley Chapel, 41:04; Rick Partlow, Lakeland, 44:13; Tom Rogers, Highland City, 45:43; Fred Hansen, Bradenton, 47:59; Jeff Chism, Auburndale, 48:45; Chuck McDanal, Lakeland, 50:27; Cameron Brock, Lakeland, 51:07; Steve Pincket, Lakeland, 53:26; Brad Logsdon, Winter Haven, 54:06; Ed Bee, Lakeland, 54:50; Brendan Ellis, 57:21; Rich Epps, Lakeland, 57:46; Brian Bernard, Lakeland, 57:51; Kenny Calhoun, Lakeland, 59:18; John Scimone, Lakeland, 1:01:48; Michael Crake, Oklahoma City, Okla., 1:27:03.
50-54
Tim Williams, Winter Haven, 43:34; Chuck Aiken, Lakeland, 43:39; Carlos Orellana, Lakeland, 44:09; Louis Irwin, Lakeland, 47:16; Roy Wilshire, Lakeland, 48:53; Rocky Chaves, Lakeland, 58:33; Michael Godfrey, Haines City, 59:04; Stephen Barber, Kissimmee, 1:03:25; Kevin Roberts, Lakeland, 1:04:10; Larry Lawes, Galloway, 1:12:12.
55-59
Almaraz; Paul Keating, Lakeland, 39:22; Randy Sykes, Lakeland, 46:16; Robin Baker, Winter Haven, 49:45; Mike DeNeve, Bartow, 51:43; Michael Miller, Lakeland, 53:55; Beach Brooks, Winter Haven, 1:01:09; Steve Stopiak, Lakeland, 1:02:28; Steve Hanken, Lakeland, 1:04:42.
60-64
Wiechmann; Danny Glenn, Auburndale, 50:27; Conrad Clark, Lakeland, 51:42; Doug Bowne, Lakeland, 56:20; Ken Lehmker, Lakeland, 56:48; Gary Conley, Lakeland, 59:06; Charles Haigle, Winter Haven, 59:53; Barry Greenleaf, Spring Hill, 1:04:24.
65-69
Silky Sullivan, Seminole, 50:06; Chief Ten Bears, Hagersville, N.C., 52:17; Rob Mason, Lakeland, 54:03; Bob Briggs, Lakeland, 55:16; Richard Testa, Lakeland, 1:01:26.
70-74
McGreevy; Fritz Elmhorst, Lakeland, 1:01:38; Donald Lewis, Auburndale, 1:16:40.
75 and over
Herman Lofton, Eagle Lake, 1:09:55.

FEMALE

Top 5 Overall
1. Kelly Riley, Lakeland, 43:20. 2. Katrina Hutchins, Lakeland, 43:24. 3. Lori Wilson, Seffner, 43:25. 4. Beth Bradford, Lakeland, 43:48. 5. Julie Jerue, Clearwater, 43:56.
Top 3 Masters
1. Bradford. 2. Kristen Hite, Polk City, 46:28. 3. Rhonda Fosser, Lakeland, 47:48.
Top 3 Grand Masters
1. Fosser. 2. Gail Hardy, Lakeland, 56:28. 3. Susan Hurley, Lakeland, 1:14:52.
14 and under
Claudia Logsdon, Winter Haven, 1:16:21.
15-19
Savanah Palen, Lakeland, 47:21; Kayla Stanfield, Winter Haven, 1:08:52; Grace Kalery, Lakeland, 1:20:03; Rachel Kinder, Lakeland, 1:20:03.
20-24
Sarah Ford, Lakeland, 53:40; Kelsey Duncan, Lakeland, 53:42; Brea Brooks, Tampa, 55:27; Sealii King, Tampa, 1:05:18.
25-29
Leigh Ann Prugar, Wesley Chapel, 45:49; Emily Mallalieu, Seffner, 46:05; Rebecca Kimble, Lakeland, 47:23; Amanda Tenuta, Visalia, Calif., 51:15; Carly Thompson, Lakeland, 52:10; Mary Church, Lakeland, 52:57; Talley Felger, Lakeland, 54:05; Laura Bowers, Lakeland, 54:17; Sherry Moore, Dundee, 54:50; Stacey Griner Lakeland, 57:37; Sarah Schlobohm, Lakeland, 57:51; Heather Taylor, Brandon, 1:02:47; Kara Crosby, Lakeland, 1:03:23; Kristin Salimbene, Lakeland, 1:03:34; LisaGuarini, Lakeland, 1:03:51; Iradis Jordan, Lakeland, 1:04:05; Oliba Awatenga, Lakeland, 1:04:22; Jennifer Thereau, Lakeland, 1:04:23; Christina Rios, 1:05:06; Ashley Thompson, Lakeland, 1:08:14; Katrina Hunter, Lakeland, 1:10:06; Blair Brooks, Winter Haven, 1:11:37; Samantha Hirth, Kissimmee, 1:14:51; Melissa White, Lakeland, 1:15:19; Rebecca Chinault, Bartow, 1:16:25.
30-34
Hutchins; Jerue; Jeanette Wallace, Lakeland, 46:47; Anna Brown, Lakeland, 51:10; Julie Ball, Lakeland, 55:35; Wendy Fitzsimmons, Lakeland, 57:23; Kathy Grayson, Clarksville, W.V., 1:00:36; Stacey LeCompte, Elkton, Md., 1:04:15; Carol Soto, Lakeland, 1:04:36; Jennifer Molony, Lakeland, 1:05:45; Isadora Arias, Winter Haven, 1:10:11; Kelly McCann, Winter Haven, 1:10:11; Nicollette Podd, Mulberry, 1:16:23; Michelle Connors, Winter Haven, 1:16:25; Natalia Sanchez, Lakeland, 1:17:22.
35-39
Wilson; Theresa Harrison, Mulberry, 48:25; Julie Johnson, Winter Haven, 51:29; Amy Jackson, Lakeland, 52:39; Mandy Fulton, Lakeland, 55:33; Sarah Fishel, Lakeland, 56:00; Dayna Willson, Lakeland, 59:52; Heather Ogle, Lakeland, 1:00:44; Ginger Nipper, Auburndale, 1:00:44; Wendie Lamons, Mulberry, 1:03:27; Melissa Pope, Punta Gorda, 1:06:47; Lacee Hess, Lakeland, 1:08:04; Marty Hubbard, Lakeland, 1:08:06; Misty Moody, Lakeland, 1:26:53.
40-44
Hite; Christine Beall, Lakeland, 49:29; Patty Schmaedeke, Lakeland, 52:31; Tracy Grice, Lakeland, 53:00; Punam Saxena, Lakeland, 58:07; Cary Ince, Lakeland, 58:32; Heather Wilson, Lake Wales, 59:43; Anita Wise, Lakeland, 59:59; Shelli Dunn, Lakeland, 1:02:02; CJ Jansen, Lakeland, 1:04:21; Cheryl Boyd, Lakeland, 1:05:30; Angie Curran, Lakeland, 1:05:50; Tisha Foster, Auburndale, 1:06:54; Karina Solorzane-Klapprott, Lakeland, 1:13:40; Amy Gibson, Lakeland, 1:14:14; Cynthia Murray, Auburndale, 1:14:45; Robin Stanfield, Winter Haven, 1:14:45; Mary Mangus, Lakeland, 1:15:16; Debbie Hannifan, Lakeland, 1:16:09.
45-49
Analisa Palen, Lakeland, 48:19; Jennifer Glassburn, Duette, 52:49; Vicki Powell, Lakeland, 53:52; Trish Walsh-Watters, Mulberry, 54:19; Bonnie Enfinger, Lakeland, 55:05; Ellen Reeder, Oklahoma City, Okla., 56:00; Adriana Mottola, Winter Haven, 56:18; Janet Fisher, Valrico, 56:26; Carmen Santiago, Lakeland, 58:08; Libby Hansen, Bradenton, 59:09; Carol Carlson, Lakeland, 1:01:57; Kimberly Roberts, Lakeland, 1:02:34; Denise Steele, Lakeland, 1:02:50; Sara Penny, 1:04:04; Terri Orme, Lakeland, 1:05:47; Jami Yost, Bartow, 1:15:25; Teresa Patrick, Lakeland, 1:16:03; Shelly Grainger, Lakeland, 1:17:23; Melissa McLeod, Lakeland, 1:20:14.
50-54
Laura Monroe-Duprey, Winter Haven, 50:05; Debra Donald, St. Petersburg, 51:08; Gayle Bowers, Lakeland, 54:32; Amy Lahaie, Lakeland, 55:20; Cheryl Zarnstorff, Lakeland, 59:32; Barb Donley, Lakeland, 59:54; Kathy List, Mulberry, 1:05:16; Mary Shiver, Lakeland, 1:27:02.
55-59
Julie Stadjuhar, Zephyrhills, 1:01:37; Cindy Lafferty, Lakeland, 1:04:29; Kay Rogers, Lakeland, 1:05:45; Susan DeNeve, Bartow, 1:07:34; Brenda Hornickle, Lakeland, 1:12:18; Fern Rhinesmith, Wesley Chapel, 1:12:38; Jolene Ahlschwede, Lakeland, 1:15:25.
60-64
Hardy; Hurley; Nancy Greenleaf, Springhill, 1:36:07.

Share this!

Subscribe to our RSS feed. Tweet this! StumbleUpon Reddit Digg This! Bookmark on Delicious Share on Facebook

Leave a reply